NÅGRA HÖJDPUNKTER

  • Goda chanser till närgångna möte med späckhuggare och knölvalar
  • Magnifika Nordnorska fjordlandskap
  • Goda chanser att uppleva och fotografera norrsken
  • Expeditionskryssning i 6 dagar ombord på traditionsfartyget m/s Stockholm, en klassiker från 1953 med hög mysfaktor
  • Zodiak-gummibåtar som används för bättre fotovinklar, med max 6 deltagare i varje
  • Reseledaren och expeditionsledaren tar dig till sina favoritställen, och du får egen fotografisk rådgivning och tips i en liten grupp av likasinnade

Långsamt stiger solen upp över horisonten och från däck på m/s Stockholm njuter vi av morgonen i det Nordnorskadramatiska fjordlandskapet. Plötsligt bryts tystnaden av ett mäktigt ljud när en späckhuggare bryter vattenytan bara några meter bort. Den glänsande svarta ryggfenan reser sig majestätiskt mot den grå himlen, och hjärtat slår snabbare av förundran. Att få möta denna intelligenta och sociala jätte i dess naturliga miljö är en upplevelse som etsar sig fast i själen. Späckhuggare är kända för sin styrka och elegans, och Nordnorges fjordar är en av världens bästa platser att få se dem jaga sill i sin naturliga miljö – ett unikt och spektakulärt skådespel som under senhösten når sin höjdpunkt.

SPÄCKHUGGAREUPPLEVELSER
Nordnorge är ett land av kontraster och magi. Här möts det råa, vilda havet och de höga fjällen i ett landskap som är både storslaget och stilla. Sedan drygt 15 år tillbaka samlas under vintern stora mängder med sill i området runt nordligaste Norge. Med sillen följer också de som livnär sig på den – valarna. Till fjordarna runt Alta kommer hundratals med valar för att äta av den enorma rikedomen med sill. Framförallt är det späckhuggare som har fjordarna som sitt matbord under vintern men även grupper av knölvalar och sillvalar finns här. Det är inte ovanligt att vi ser grupper på upp till 20-30 späckhuggare och ofta ges vi möjlighet att följa dem i fjorden.  Späckhuggarna är oskygga och ofta lite nyfikna, har vi riktig tur kan vi få se de göra sk. ”spyhopping” när de betraktar oss eller uppleva en sk. ”feeding ball” när de jagar sill.

Späckhuggarnas beteende ger oss fantastiska möjligheter till att fotografera dessa havets vargar. Vi hoppas på att få tillfällen både till att ta närbilder på späckhuggarna och bilder på dom i sin miljö med de dramatiska bergen i bakgrunden.

KNÖLVAL OCH SILLVAL
Även om späckhuggarna är vårt ”huvudmål” vad gäller valarna så kommer vi även att leta efter knölvalar och med lite tur så får vi se dom dyka och visa upp sin stjärtfena i en klassisk posé. I fjordarna finns ibland även världens näst största djur – sillvalen, men trots sin storlek visar de inte upp mycket av sig ovan ytan vilket inte gör de till något direkt fotomotiv men självklart är det en stor upplevelse att se dom.Dessa stor koncentrationer av valar är sannerligen ett av de riktigt stora ”spektaklen” inte bara i nordens natur utan i hela världen som man som naturintresserad måste uppleva.

Ombord på m/s Stockholm, ett charmigt och välutrustat fartyg, färdas vi tryggt genom fjordarna och ut på öppet hav, med bekväma hytter och en varm atmosfär som ger plats för både gemenskap och eftertanke. Fördelen med att bo på ett fartyg är att vi hela tiden kan följa valarnas rörelser och ”hela tiden” vara i deras närhet. Vi har även tillgång till två zodiaker, var och en med plats för 12 personer så det finns gott om plats för utrustning och att röra sig i zodiaken för att få bättre fotomöjligheter.

När natten faller över de arktiska landskapet hoppas vi på att himlen någon kväll förvandlas till en scen för norrskenets förtrollande dans. Gröna, violetta och rosa ljus sveper över stjärnhimlen och skapar magisk förutsättningar för dina bilder. Norrskenet, eller Aurora Borealis, är ett av naturens mest spektakulära fenomen och Nordnorge är en av världens främsta platser för att uppleva och fotografera detta skådespel.

FARTYGET M/S STOCKHOLM
Vi hyr för den här resan hela fartyget M/S Stockholm, ett klassiskt fartyg som ursprungligen byggdes 1953 för Sjöfartsverket i Sverige. 1998 genomgick hon en totalrenovering och påbörjade sin nya resa som ett bekvämt fartyg för polarexpeditioner. M/S Stockholm rymmer upp till 12 passagerare i mysiga tvåbäddshytter utrustade med våningssängar, privata faciliteter och små fönster (ventiler). Med sina vackra mässingsdetaljer och träddäck är M/S Stockholm ett fantastiskt stycke maritim historia, älskad av många för sin charm och elegans.

Med över 20 års erfarenhet av att navigera i arktiska utmanande vatten har M/S Stockholm bevisat sin förmåga att nå avlägsna platser som är otillgängliga för större fartyg. Ombord kan du njuta av utsökta måltider i sällskap med likasinnade resenärer som delar en fascination för Arktis fängslande natur, djurliv och historia. Maten ombord håller hög standard, och alla drycker ingår i priset. Den intima atmosfären ombord, påminner om en privat yacht, garanterar en personlig och oförglömlig upplevelse.
Naturen och djurlivet står i centrum för denna resa. Besättningen, kaptenen och vi som är guider på resan har stor erfarenhet av både Arktis och fotografering under de speciella förhållanden som råder. Besätt­ningen är svenskspråkig och deltagarna kan vara från flera länder. Fartyget är perfekt för fotografering.

Valar och norrsken, Norge, Fotoresa, Wild Nature fotoresor, späckhuggare, knölval, killer whale, northern light, Norway, humpback whale, photo tour, Wild Nature Photo Adventures
M/S Stockholm Isbjörnens rike - Svalbard. Fotoresa med Wild Nature fotoresor. Copyright_Ulrich Kühn
M/S Stockholm Isbjörnens rike - Svalbard. Fotoresa med Wild Nature fotoresor.

Dagsprogram

Dag 1 (23/10)
Vi ankommer individuellt till den nordnorska staden Alta, belägen 38 mil norr om polcirkeln. Vi checkar in på vårt centralt belägna hotell, med närhet till sevärdheter som Norrskenkatedralen.

Dag 2 (24/10) (Middag)
Under morgonen utforskar vi den karismatiska nordnorska och sjösamiska kuststaden Alta på egen hand. Kanske tar en titt på de fantastiska hällristningarna här, om inte snön ligger tjock. Alta museum är jättefint och värt ett besök. Under eftermiddagen möter guiderna upp och vi går ombord på M/S Stockholm för att göra oss hemmastadda i våra mysiga hytter. Expeditionskryssningen har startat!

Dag 3-6 (25-28/10) (Frukost – Lunch – Middag)
Vi befinner oss nu på en expeditionskryssning och färdplanen de kommande dagarna kommer att vara flexibel beroende på väder och djurmöten. I slutet av oktober har polarnatten inte infunnit sig än och vi har fortfarande några timmar av dagsljus. Även när solen befinner sig under horisonten kan vi njuta av fantastiska skymningsperioder. För den som är intresserad av fotografering kan ljuset vid den här tiden på året vara magiskt. Tänk dig att fotografera en grupp späckhuggare med en rosafärgad himmel och dramatiska, snötäckta berg i bakgrunden!
Vid klart väder hoppas vi få se det magiska norrskenet – Alta är en av de destinationer som erbjuder störst chanser om man drömmer om att uppleva detta fascinerande fenomen.
Sedan 2010 har stora sillstim övervintrat i de nordnorska fjordarna, vilket har lockat till sig späckhuggare och knölvalar. Eftersom det är vilda djur är det svårt att förutsäga om och var de kommer tillbaka, men är turen på vår sida får vi uppleva oförglömliga möten med dessa imponerande varelser.
Förhoppningen under resan är att få se både norrsken och val, och när tillfälle ges kommer vi att göra spännande gummibåtskryssningar och uppfriskande vandringar för att utforska den vackra övärlden på nära håll. Kanske har den första snön fallit och lagt sig över de höga bergstopparna, som tillsammans med de pittoreska små husen skapar fantastiska scenerier. Området är även ett populärt tillhåll för havsörn och vi håller utkik efter deras imponerande vingspann. Øksfjorden, Stjernøya and Loppa är exempel på platser där vi kan komma att göra strandhugg.
Ombord lyssnar vi på guidernas inspirerande föredrag, njuter av god mat och spanar från däck.

Dag 7 (29/10) (Frukost)
På morgonen går vi av fartyget och påbörjar vår hemresa från Alta.

Vänligen observera: Ovanstående platser är endast exempel på platser vi kan komma att besöka. Resans exakta rutt beror helt på väder och möjliga valmöten. Kaptenen och expeditionsledaren kommer att göra allt för att maximera vår upplevelse. Flexibilitet är nyckeln till en lyckad expedition!

Mer information

  • FOTOGRAFISKT LÄRANDE
    På alla våra resor har vi olika teoretiska fotoworkshops. Dessa workshops är alltid relaterade till den specifika resan och kan vara allt från att vi lär ut olika fototekniker eller tips och tricks för bildredigering till att vi pratar om bildkompositation eller att vi förbereder oss inför speciella fototillfällen på resan.

    Under hela resan ger vår fotografiskaledare aktiv fotorådgivning när vi är ute i fält. Allt för att du ska utvecklas som fotograf och få med dig fantastiska bilder hem.

  • FOTOUTRUSTNING
    Då vi kommer att ha möjligheter till många olika typer av motiv, allt från landskap till däggdjur och fåglar så är det lämpligt att ha med sig allt från vidvinkelobjektiv till teleobjektiv. Vidvinkel zoomobjektiv med t.ex. brännvidd 24-70 mm är utmärkt inte bara för landskapsfotografering utan ibland även för djurfotografering.
    Telezoomobjektiv, t.ex. 70-200 mm eller 80-400 mm, ger mycket bra förutsättningar till att ta varierande bilder av fåglar och däggdjur.
    Långa teleobjektiv med fasta brännvidder, t.ex. 400, 500 eller 600 mm, är mycket användbara för fågel- och däggdjursfotografering. För att öka brännvidden om du har ett kortare teleobjektiv kan du använda telekonverter.
    Då det kan förekomma regn är det viktigt att ha med bra skydd för kamerautrustningen. Det bästa är ett regntätt kameraskydd. Tänk även på att ha överdrag till kameraväskan eller ryggsäcken.
    Om man har tillgång till två kamerahus är det bra att ha med dessa.
  • KLÄDER
    Temperaturen så här års ligger vanligen på några plusgrader. Rejäla kläder som man kan klä sig i flera lager är att rekommendera, vantar och mössa är självklarheter. Flytoveraller finns att låna på båten.

    Mer information om kläder fås i utskick innan resan.

  • TILLGÄNGLIGHET
    Både båten, användning av gummibåtar (zodiacs) och naturen gör att resans karaktär är lite begränsande vid starkt nedsatt rörlighet. Kontakta oss vid minsta tvekan.
  • INKLUDERAT I PRISET
    Del i hytt enligt bokning, måltider enligt program, samtliga drycker (även alkoholdrycker) ombord på m/s Stockholm, transport till och från flygplats/hotell och båt, fotoundervisning, specialföreläsningar, kryssning där den exakta rutten är beroende av djurförkomster och väder.
  • EJ INKLUDERAT I PRISET
    Flyg t/r till Alta, enkelhyttstillägg, dricks, försäkringar, avbeställningsskydd, ev vaccinationer, ev medicinska tester, måltider som inte är specificerade i dagsprogrammet, drycker (i Alta) och telefon, internet avgifter samt saker av personlig karaktär.
  • MÖTESPLATS
    Resan startar på Altas flygplatsen den 24 oktober 2026. Exakt tid anges senare.

  • BETALNINGSVILLKOR
    Anmälningsavgiften, 30% av resans belopp, inbetalas via faktura i samband med anmälan. Resterande belopp betalas senast 100 dagar innan resan. Villkoren på denna resa avviker från våra vanliga villkor genom att anmälningsavgiften är något högre än 20 % och datum för slutbetalning ligger lite tidigare (normalt har vi 30 dagar innan avresa). Därav så ändras även reglerna för avbokning till 100 dagar istället för 60 dagar. Detta innebär att om avbeställningen sker mer än 100 dagar innan avresa tas ett belopp motsvarande resans anmälningsavgift ut i avboknigskostnad. Sker avbeställningen 100 dagar eller mindre, före avresa sker ingen återbetalning.

    På denna resa ansvarar PolarQuest AB för att resegaranti ställs till Kammarkollegiet.

  • FÖRSÄKRING
    Vi rekommenderar varmt att du noga ser över din reseförsäkring inför resan. Läs igenom i villkoren om vad som eventuellt ingår och inte. Var noggrann med att kolla att försäkringen innehåller hemreseskydd vid eventuell sjukdom eller pandemi och att den gäller för alla former av förändringar i form av inställda flygresor, förseningar, myndighetsbeslut eller skadestånd, oavsett anledning bortom er, vår resebyrås och vår lokala arrangörs kontroll. Ofta behöver t ex reseskyddet i en vanlig hemförsäkring kompletteras. Där finns förstås en uppsjö av försäkringsbolag att välja mellan. Ett bolag som många rekommenderar och som bland annat resebyråernas egen branschorganisation SRF har ett nära samarbete med är Gouda reseförsäkringar.

    Goudas reseförsäkringar omfattar reseskydd för pandeminer/epidimer eller händelser som är kopplade till Covid-19. Försäkringen gäller även vid avrådan från UD att resa. Försäkringen ersätter sjukvård, hemtransport etc. om du insjuknar i Covid-19 under din resa. Försäkringen ersätter även merkostnader som kan uppstå vid sjukdom som t.ex. kost, logi och nya flygbiljetter.

    Läs mer och beställ din försäkring här:

    Reseförsäkring om du inte fyllt 70 år vid utresa

    Reseförsäkring om du fyllt 70 år vid utresa

    Avbeställningsförsäkring

  • HÄLSA OCH VACCINATION
    Om du har några medicinska funderingar kontakta din läkare och rådfråga.
  • GRUPPEN OCH SPRÅK
    Våra resor är öppna för alla nationaliteter vilket innebär att gruppen kan vara internationell. Reseledarna på våra resor talar svenska och engelska.

Fotografisk ledare

Jan Gyllensten, född 1955, började sin fotobana då han som 16-åring hoppade av skolan och gick en lärlingsutbildning till fotograf. Ägnade sig sedan under 40 år åt sportfotografering och hann med att bevaka 6 olympiska spel och mer än 50 VM, EM och WC-finaler.

2017 bestämde sig Jan för att gå i pension och sluta fotografera. Sedan tidigare fanns ett stort intresse för djur-/friluftsliv som lett till åtskilliga fjällvandringar, men aldrig med kamera… (”Jag skulle ju vara ledig…”)

Sannolikt blev Jan fort en jobbig pensionär, eftersom både hustrun och goda vänner frågade varför han inte tog med sig en kamera och försökte fotografera de fåglar och vilda djur han kunde spendera timmar åt att bara titta på…?

Det blev bara ett försök, för sedan var Jan helt såld på fotografering av natur och kanske framförallt rovfåglar och vilda djur. Resandet fanns ju i blodet sedan sportfototiden och de senaste fem åren har det därför på nytt blivit en mycket resande för Jan och hans kameror…

Jan har sina fotografiska rötter i den analoga och mekaniska fotograferingen, långt innan det fanns autofokus eller andra automatiska funktioner i våra kameror. Då var kunskaper om ljusmätning, ISO-värden, slutartider, bländare och skärpedjup avgörande för att kunna ta en bra bild. Idag delar Jan gärna med sig av sina tankar kring hur dessa parametrar på olika sätt kan kombineras med våra nutida kamerors automatiska möjligheter.

    Boka fotoresa

    Valar och norrsken i Nordnorge 23-29 oktober 2026

    OBS! När du gjort din bokning ska du omgående få ett bekräftelsemejl från oss. Får du inte det ber vi dig kontakta oss via telefon, 0705-89 13 18.

    Ditt namn*

    Gatuadress*

    Postnummer och stad*

    Telefonnummer*

    Din e-postadress*

    Boende*
    Enkelhytt (Enkelhyttstillägg tillkommer)Dubbelhytt
    Önskar dela rum med

    Önskemål om specialkost

    Övriga upplysningar

    Rabattkod

    [checkbox* Resevillkor "Jag godkänner resevillkoren (OBS: Resevillkoren avviker de normala på denna resa, läs mer under "Mer information") samt har tagit del av information om Centrala rättigheter enligt direktiv (EU) 2015/2302"]* Läs resevillkoren samt information om Centrala rättigheter enligt direktiv (EU) 2015/2302
    JaNej – Jag godkänner att namnlista delas ut i samband med resan till resans övriga deltagare.*
    JaNej - Jag ger härmed tillåtelse till Wild Nature fotoresor att använda min e-postadress för utskick om företagets fotoresor och workshops.
    All korrespondens kommer att ske via e-post om inget annat specificeras av kund