NÅGRA HÖJDPUNKTER

  • Fotografera myskoxarna med glödande höstfärger som bakgrund
  • Vandring in bland fjällen för att fotografera vildren
  • Goda möjligheter att fotografera älgar i färgsprakande björkskog
  • Fantastiska fotomöjligheter för lavskrika på nära håll
  • Höstfärgerna är som finast och med lite tur kommer den första snön på topparna
  • Vi är en liten grupp för att ge bästa upplevelse och fotomöjligheter
  • Våra fotoutflykter är anpassade efter dagens bästa ljus. Du sitter inte på en restaurangen och ser den vackraste solnedgången – du är ute i fält, mitt bland djuren
  • Vår guide är auktoriserad nationalparksguide och också professionell fotograf
  • Gedigen rådgivning och fototekniska tips i en liten grupp likasinnade

SOM RAKT UR ISTIDEN
Myskoxen är ett av Skandinaviens ursprungliga djur, de fanns överallt där inlandsisen drog sig tillbaka. Sedan blev de lättjagade djuren utrotade av de alltför effektiva tidiga jägarna och försvann in i historiens dis. Under 1940-talet återinfördes dock myskoxen igen från Grönland till Norge, och ett av vårt naturarvs mäktigaste djur var tillbaka. Idag, 100 år senare, lever nu ungefär 300 myskoxar i Skandinavien, de allra flesta i Dovrefjäll, till och med några enstaka få som vandrat från Dovre till Härjedalenfjällen i Sverige.

Myskoxar är lugna djur som tillbringar mycket tid med att beta eller vila. Genom att tillbringa hela dagar tillsammans med dem maximerar vi våra möjligheter att skapa riktigt fina bilder i olika ljus och situationer.

Förutom myskoxarna bjuder området på spektakulära fjällandskap och goda möjligheter att fotografera andra arter som älg, lämmel, kungsörn och vildren. Med lite extra tur kan vi även få syn på den skygga och mytomspunna fjällräven.

ATT FOTOGRAFERA MYSKOXAR
För att fotografera myskoxarna vandrar vi in i fjällen. Lyckligtvis rör sig många djur nedåt till lägre höjder för att beta på fjällens videbuskar, vilket gör det lättare för både guide och deltagare att hitta dem. Förvänta dig att vandra mellan 5 och 20 km per dag, beroende på var djuren befinner sig. Du behöver kunna bära din fotoutrustning samt mat och dryck för dagen. Nationalparken är otillgänglig med bil, ATV eller lift – vandring är det enda alternativet.

För att få bra myskoxbilder behövs både tålamod, en del väntetid, viss ljuddisciplin och att använda tidiga morgnar och sena kvällar.

Om vädret tillåter planerar vi att vara ute i fjällen från mitt på dagen till solnedgång, vilket ger möjlighet att fotografera djuren i det bästa ljuset. Dessutom undviker vi stora turistgrupper som oftast vistas i parken på morgonen – på detta sätt kan vi få myskoxarnas hjordar nästan för oss själva.

ÄLG
Runt Dovrefjell finns en frisk population av älgar, kända för sina imponerande horn. Älgar är mest aktiva i gryning och skymning, och bästa möjligheten att fotografera dem är tidiga morgnar. Älgarna är skygga, men kan ofta fotograferas från bilen eller vid vägkanten. Vår lodge ligger mitt i ett älgcentrum, så vi behöver inte köra långt. I slutet av sommaren och början av hösten samlas många älgar i området. Det öppna fjällbjörkskogslandskapet skapar en fantastisk miljö för fotografering. Vi tar morgonturer med bil vid soluppgång, och återvänder efter cirka 90–120 minuter för frukost och en varm kopp kaffe.

VILDREN
Renar är skygga djur med mycket stora hemområden, vilket gör dem både svåra att hitta och utmanande att fotografera. Särskilt de vilda renarna är extremt svåra att komma nära. Så snart de upptäcker människor försvinner de snabbt och kan förflytta sig flera kilometer på bara några minuter.

De vilda renarna är skyddade i Norge och det är inte tillåtet att störa dem. Eftersom de är så känsliga för människors närvaro erbjuder vi därför inte guidning till vilda renar.

Lyckligtvis finns det även stora områden med fritt strövande, semidomesticerade renhjordar. Dessa renar är minst lika vackra som de vilda, men betydligt mindre skygga. De är dock inte tama, och vi måste fortfarande närma oss dem med stor försiktighet och respekt.
För att komma i rätt position för fotografering krävs ofta timmar av smygande, tålamod och väntan. Belöningen kan bli fantastiska bilder av dessa ikoniska fjälldjur i en storslagen norsk fjällmiljö.

LAVSKRIKA
Vi har tillgång till en fantastisk plats för att fotografera lavskrika. Här är fåglarna vana vid människor och har under lång tid matats, vilket ger mycket fina möjligheter till fotografering. Platsen ligger i en vacker gammal tallskog och är lätt att nå med bil.
Under resan besöker vi platsen två till tre gånger, vilket ger goda chanser att fotografera lavskrikorna i flykt, i sin naturliga miljö och som detaljrika porträtt.

LANDSKAP
Under hela resan omges vi av några av Norges vackraste fjällandskap. Vi kan stanna när vi vill för att fotografera de storslagna vyerna, och dessutom gör vi minst två besök i Rondane nationalpark, särskilt med fokus på landskapsfotografering.

SKILLNADEN MELLAN DE TVÅ RESORNA
På den första resan är höstfärgerna som allra vackrast och fjällen glöder i rött, gult och orange. På den andra resan har hösten börjat övergå i vinter och de första snöfallen skapar en helt annan känsla i landskapet.

Den första resan fokuserar främst på myskoxar, älgar, lavskrikor och landskapsfotografering, medan renarna har en något mindre framträdande roll.

På resan med start 3 oktober lägger vi istället betydligt större fokus på djurlivet, medan landskapsfotograferingen får en mindre roll.
Möjligheterna att fotografera vilda djur är lika goda på båda resorna.

wildlife, vilda djur, myskoxe, muskox, fotoresa, photo tour, Wild Nature fotoresor, Wild Nature Photo Adventures, Norge, Norway, Dovrefjell

Dagsprogram

Dag 1 (Middag)
Du möts upp på Oslo Gardermoen flygplats. Därefter väntar en cirka fyra timmar lång bilresa till gränsen av Dovrefjells nationalpark. Beroende på ankomsttid gör vi ett stopp på östra sidan av Rondane nationalpark, där vi får vår första smak av höstens storslagna fjällandskap. På kvällen anländer vi till vårt boende, där vi kommer att bo de kommande fyra nätterna.

Dag 2-4 (Frukost – Lunchpaket – Middag)
Strax före soluppgången ger vi oss ut med bil för att leta efter älg i området kring vårt boende. Vid den här tiden på året finns det gott om älg här, och de kan ofta fotograferas direkt från bilen. Om gruppen önskar kan vi istället ägna morgonen åt att fotografera de storslagna fjällandskapen i soluppgångens första ljus.

Efter morgonens fotografering återvänder vi till boendet för frukost. Därefter beger vi oss upp på fjället för att söka efter myskoxarna. Vi har flera olika möjligheter beroende på var djuren befinner sig och vilka motiv vi vill skapa. Planen diskuteras från dag till dag, och tillsammans bestämmer vi vilka djur vi ska fokusera på.

Efter morgonens fotografering återvänder vi för frukost innan vi beger oss upp i fjällen för att fotografera myskoxar. Det finns flera olika hjordar i området och vi har därför olika alternativ varje dag. Tillsammans planerar vi dagens upplägg utifrån var djuren befinner sig och vilka fotomöjligheter som ser bäst ut.

Dag 5-7 (Frukost – Lunchpaket – Middag)
Vi förflyttar oss till ett annat fjällområde för att söka efter vildren. För att ha de bästa möjligheterna till fina möten behöver vi ge oss ut tidigt på morgonen och vandra upp på fjället. Terrängen är inte särskilt brant, men avstånden kan vara långa. Du bör därför vara beredd på vandringar mellan 5 och 20 kilometer per dag.

Eftersom vildrenarna kan förflytta sig långa sträckor under ett dygn finns det ingen garanti för att vi hittar dem varje dag. De kan dyka upp lika plötsligt som de försvinner, vilket gör tålamod till en viktig del av upplevelsen. När vi väl hittar dem belönas vi ofta med fantastiska möjligheter att fotografera dessa ikoniska fjälldjur i sin naturliga miljö.

Dag 8 (Frukost)
Om tiden tillåter gör vi en sista morgonutflykt för att försöka fotografera älg innan vi återvänder till Oslo Gardermoens flygplats, där resan avslutas.

Mer information

  • FOTOGRAFISKT LÄRANDE
    På alla våra resor har vi olika teoretiska fotoworkshops. Dessa workshops är alltid relaterade till den specifika resan och kan vara allt från att vi lär ut olika fototekniker eller tips och tricks för bildredigering till att vi pratar om bildkompositation eller att vi förbereder oss inför speciella fototillfällen på resan.

    Under hela resan ger vår fotografiskaledare aktiv fotorådgivning när vi är ute i fält. Allt för att du ska utvecklas som fotograf och få med dig fantastiska bilder hem.

  • FOTOUTRUSTNING
    Resans fokus ligger på att fotografera myskoxar, ren och älg. Vi rekommenderar att du har minst 400 mm på en fullformatskamera eller 300 mm på en cropkamera. Ett teleobjektiv på 70–200 mm eller 100–400 mm är också bra som extra objektiv. Detta gör det möjligt att få med djuret som en del av landskapet och fungerar dessutom utmärkt för att fotografera de storslagna fjällmiljöerna.

    Ett vidvinkelobjektiv, t.ex. 24–70 mm, kan vara användbart för landskapsfotografering. Eftersom fjällen kan vara blåsiga kan ett stabilt stativ eller monopod vara praktiskt. De flesta deltagare fotograferar dock utan stativ, ofta liggande eller med kameran vilande mot en sten eller ryggsäck, så det är upp till dig om du vill ta med ett stativ för myskoxarna. Regnskydd för kamera och ryggsäck rekommenderas starkt.

  • KLÄDER
    Temperaturen vid denna tid på året kan variera mycket, så lager på lager är nyckeln. Under dagen kan det vara mellan 0 och +15°C, medan nätterna kan sjunka under noll, oftast runt 3–6°C. Våra aktiviteter varierar mycket – vi kan vandra i flera timmar och sedan sitta stilla och fotografera under längre perioder.

    Rejäla fältkläder och varma skor är verkligen att rekommendera! Ha gärna med kläder i olika lager. Närmast kroppen helst kläder i ullmaterial, som Woolpower ullfrotté eller Aklimas tunna underställ, verkligt bekväma. Regnbyxor och regnjacka/poncho.

    Tillsammans med Outnorth kan vi erbjuda 10% rabatt på ordinarie priser i deras e-handelsbutik samt i deras outlet. Outnorth är en av Sveriges största friluftsbutiker med ett stort sortiment från framför allt nordiska varumärken. Vid köp hos Outnorth anger du rabattkoden WILDNATURE10 *(OBS: se nedan för villkor).

    Du hittar Outnorths e-handelsbutik här.

    *Rabattkoden gäller inte på produkter märkta med Outnorth Price eller på elektronik.

  • BOENDE
    Vi bor i mysiga fjällstugor med två dubbelrum, badrum, kök och vardagsrum. Stugorna har elektricitet och varmvatten. Wi-Fi finns endast i restaurangen på plats. Privat rum kan bokas mot en extra avgift.

  • MAT & DRYCK
    Eftersom våra fotoutflykter är anpassade efter det bästa ljuset och djurens aktivitetsperioder äter vi inte i restaurang de flesta dagar. Frukost serveras i huvudstugan efter morgonens älgsafari. Lunchpaket förbereds under frukosten och tas med ut i fält. Middag lagas av guiden eller erbjuds på restaurangen på plats.

  • TILLGÄNGLIGHET
    Observera: Denna resa kräver en god fysisk kondition för att du ska kunna delta. Varje dag vandrar vi mellan cirka 5 och 20 kilometer i fjällterräng, beroende på var djuren befinner sig. Du behöver kunna gå dessa sträckor samtidigt som du bär din fotoutrustning samt mat och dryck för dagen.

    Resan 25 september–2 oktober har ett större fokus på myskoxar, älg, lavskrika och storslagna fjällandskap, medan vi lägger mindre tid på att söka efter vildren. Det innebär att vandringarna blir kortare och mindre krävande, vanligtvis upp till 12–15 kilometer per dag.

  • INKLUDERAT I PRISET
    Del i dubbelrum, måltider enligt dagsprogram, fotoguidning, fotoundervisning, lokala transporter samt transport till och från Gardemoen flygplats, Oslo.

  • EJ INKLUDERAT I PRISET
    Flyg tur och retur Oslo Gardermoen flygplats (OSL), dricks, försäkringar, avbeställningsskydd, eventuellt enkelrumstillägg, drycker, telefon och internetavgifter och saker av personlig karaktär.

  • MÖTESPLATS
    Resan börjar och avslutas på Oslo Gardermoen flygplats (OSL). Reseledaren möter och lämnar gruppen på flygplatsen. Exakta tider meddelas senare.

  • BETALNINGSVILLKOR
    Anmälningsavgiften inbetalas via faktura i samband med anmälan. Resterande belopp betalas senast 30 dagar innan resans start.

  • PASS
    Vid resor inom Norden (undantaget Svalbard*) krävs inte pass för svenska medborgare. Du bör ändå ha med dig giltig legitimation för att styrka din identitet och ditt nordiska medborgarskap. För nordiska medborgare räcker det med ett körkort eller nationellt id-kort utfärdat i nordiskt land.

  • FÖRSÄKRING
    Vi rekommenderar varmt att du noga ser över din reseförsäkring inför resan. Läs igenom i villkoren om vad som eventuellt ingår och inte. Viktigt är att kolla att ersättning ingår för hemresa/sjuktransport i händelse av olycka eller allvarlig sjukdom. Ofta behöver t ex reseskyddet i en vanlig hemförsäkring kompletteras. Där finns förstås en uppsjö av försäkringsbolag att välja mellan.

  • HÄLSA OCH VACCINATION
    Resan kräver en god fysisk kondition då vi gör dagliga vandringar i fjällterräng med vår fotoutrustning samt mat och dryck för dagen.

  • GRUPPEN OCH SPRÅK
    Våra resor är öppna för alla nationaliteter vilket innebär att gruppen kan vara internationell. Reseledarna på våra resor talar svenska, norska och engelska.

Fotografisk ledare

Floris Smeets, född 1986 i Nederländerna. Bosatt i Norge sedan 2010. Sedan 2014 jobbar Floris heltid med naturfotografering, guidning och som workshopledare.
Han har en stor passion för att guida och älskar att dela med sig till deltagarna på workshops av sina kunskaper.

Floris har stort fokus på den norska naturen och då speciellt djur och landskap. Han jobbar alltid med stor respekt för djur och natur och tycker att det är mycket viktigt att bilder tas utan att störa djuren eller att förändra miljön. Med sina bilder fångar han inte bara naturens skönhet utan på ett sätt där bilderna berättar en historia.

Floris är Sony Europe Imaging Ambassadör. Hans bilder har blivit publicerade i en lång rad tidskrifter och utställningar.

Floris är en licensierad guide i Dovrefjell nationalpark och har mångårig erfarenhet av att campa under riktigt utmanande vinterförutsättningar. Floris pratar engelska, norska, holländska och tyska.

www.florissmeets.com

Floris Smeets

Bokning av fotoresa
Myskoxe, älg, renar och höstlandskap - Dovrefjell, Norge

OBS! När du gjort din bokning ska du omgående få ett bekräftelsemejl från oss. Får du inte det ber vi dig kontakta oss via telefon, 0705-89 13 18.
All korrespondens kommer att ske via e-post om inget annat specificeras av kund.

Boende *
Jag godkänner att namnlista delas ut i samband med resan till resans övriga deltagare. *
Jag ger härmed tillåtelse till Wild Nature fotoresor att använda min e-postadress för utskick om företagens resor och workshops. *